Stojaki lakiernicze – zastosowanie

Stojaki lakiernicze – zastosowanie

Podczas większości operacji związanych z obróbką i wykańczaniem elementów i detali jednym z najistotniejszych warunków powodzenia wykonywanych prac jest ich odpowiednie unieruchomienie.

Dzięki stabilnej pozycji pozwalającej na łatwy dostęp do wszystkich powierzchni, na których mają być przeprowadzane różne operacje, można działać z odpowiednią precyzją, nie ryzykując przesunięcia czy upadku poddawanego obróbce przedmiotu.

Taka sytuacja ma miejsce podczas prac lakierniczych z demontażem, począwszy od szlifowania elementów, nakładanie szpachli, gruntów i podkładów aż po sam proces lakierowania i suszenia. Konieczne jest więc korzystanie z wyspecjalizowanych stojaków lakierniczych, które gwarantują zarówno możliwość solidnego zamocowania obrabianych części, jak i ich obracania i przemieszczania, jeżeli zachodzi taka potrzeba. Przyjrzyjmy się bliżej stojakom lakierniczym.

Charakterystyka stojaków lakierniczych

Przy prowadzeniu wielu prac związanych z naprawą powłok lakierniczych coraz częstsze staje się lakierowanie elementów lub ich części bez demontażu, bezpośrednio na pojeździe. Metoda ta oszczędza wiele czasu i w znacznym stopniu ogranicza koszty prowadzonych prac. Niestety, taki sposób postępowania nie zawsze jest możliwy. Stosunkowo często lakiernicy są zmuszeni do osobnej naprawy pojedynczych elementów. Są to zarówno niewielkie detale m.in. obudowy lusterek, klamki czy spoilery i listwy, jak i całe duże części, np. zderzaki, pokrywy czy kompletne drzwi.

Do lakierowania różnych elementów pojazdów niezbędne się odpowiednie stojaki i uchwyty. Na rynku można znaleźć wiele konstrukcji, które znacznie ułatwiają pracę. Do najpopularniejszych rozwiązań należą stosunkowo proste stojaki typu „X”, które pozwalają na naprawę elementów o różnej wielkości i masie. Bardziej zaawansowane są stojaki obrotowe, które dodatkowo pozwalają na zamocowanie oraz kontrolowaną zmianę położenia obrabianego przedmiotu. Dostępne są zarówno urządzenia umożliwiające obrót przygotowywanego do malowania czy lakierowanego przedmiotu w płaszczyźnie równoległej do podłoża, jak i prostopadłej. Stojaki tego typu dają bardzo duże możliwości mocowania elementów o skomplikowanych i nieregularnych kształtach.

Uzupełnieniem oferty są rozmaite dodatkowe uchwyty, które dają możliwość pracy z konkretnymi elementami czy niewielkimi detalami. Są to np. różnego typu belki z zaczepami, wysięgniki z mocowaniami magnetycznymi, elementy wsporcze do malowania „uzbrojonych” drzwi czy uchwyty przeznaczone lakierowanych felg.

Posted on