Sprzęty i akcesoria polerskie. Charakterystyka

Sprzęty i akcesoria polerskie. Charakterystyka

Polerowanie służy uzyskaniu jednolitej powierzchni o dużej gładkości, czyli takiej, która jest pozbawiona wszelkich rys i nierówności.

W przypadku samochodów metoda ta najczęściej jest stosowana przy pielęgnacji lakieru położonego na elementach karoserii i felgach. Nierzadko polerowanie wykonuje się również na kloszach reflektorów, szybach oraz elementach pokrytych chromem. Poddawane polerowaniu powierzchnie mają możliwie równomiernie odbijać padające na nie światło, sprawiając wrażenie połysku. Im mniej światła ulega rozszczepieniu na zarysowaniach, tym więcej odbija się od powierzchni bez rozproszenia, co ludzkie oko odczytuje jako połysk.

Tak jak w przypadku obróbki ściernej polerowanie polega na usunięciu bardzo cienkiej zewnętrznej warstwy materiału w celu uzyskania jak największej gładkości. Rezultat ten można uzyskać dzięki stosowaniu specjalnego sprzętu i akcesoriów polerskich . Zobaczmy, jakie środki mogą zapewnić uzyskanie spektakularnych efektów.

Pasty polerskie

Najważniejszym materiałem, od którego zależy rezultat polerowania, jest pasta polerska. Pasty zawierają ziarna ścierne, podobne do tych, które są wykorzystywane np. w papierach ściernych czy ściernicach. W przypadku past są one jednak znacznie drobniejsze. Dzięki małemu rozmiarowi ziarna efektywnie pomagają w pozbywaniu się wierzchniej warstwy materiału. Niewielkie uziarnienie sprawia jednak, że skutki ich działania są dość delikatne a efekty równomiernie rozłożone na całej polerowanej powierzchni.


Pasty polerskie są oferowane w wielu wariantach różniących się zastosowanym ziarnem i substancjami pomocniczymi, które wspomagają polerowanie. Dostępne są pasty mocno ścierne, przeznaczone do usuwania głębokich zarysowań, a także pasty średnie, zwane także uniwersalnymi oraz pasty wykończeniowe, inaczej lekko ścierne, o bardzo delikatnym działaniu idealne do uzyskiwania ostatecznej gładkości. Zawodowcy określają rodzaje past jako: cutting-tnące, polish-polerujące, finisz-wykończeniowe. 

Maszyny polerskie

W Polerowaniu wykorzystuje się maszyny rotacyjne, gdzie tarcza polerska ma jedynie ruch obrotowy, a o prędkości decyduje Operator oraz maszyny Dual Action, gdzie maszyna wykonuje nie tylko ruch obrotowy, ale także ruch mimośrodowy o skoku rzędu od kilkunastu milimetrów nawet do 21 mm.

Materiały polerskie

Polerowanie może być wykonywane za pomocą mechanicznych polerek lub ręcznie. Niezależnie od użytej metody konieczne jest jednak korzystanie z odpowiednio dobranych materiałów polerskich. Do wyboru są najczęściej pady w postaci gąbek, mikrofibr lub futra polerskiego, dostępne zarówno w postaci padów do polerowania ręcznego, jak i tarcz polerskich.

Gąbki polerskie występują w kilku odmianach różniących się twardością. Najtwardsze gąbki są używane do prac wstępnych związanych z usuwaniem najgłębszych zarysowań. Gąbki polerujące mają średnią twardość i nadają się do wstępnego przywracania wygładzonej powierzchni połysku. Najbardziej delikatne gąbki wykańczające są używane do uzyskiwania ostatecznego efektu.

Futra polerskie są przeznaczone do najtwardszych lakierów oraz do usuwania najgłębszych rys. Powinno się je jednak stosować bardzo ostrożnie, ze względu na ich mocno ścierne działanie. W przypadku cieńszych warstw lakierów bezbarwnych może to prowadzić do całkowitego ich zdarcia.

Pady mikrofibrowe dedykowane są do maszyn polerskich Dual Action. Praca nimi daje bardzo równomierną rysę, co pociąga za sobą precyzyjnie obrobioną powierzchnię z oczekiwanymi efektami.

 

Posted on