Środki do konserwacji pojazdów. Przegląd rozwiązań 

Środki do konserwacji pojazdów. Przegląd rozwiązań 

Mianem konserwacji określamy wszystkie zabiegi, których celem jest utrzymanie samochodów w nienagannym stanie. Warto pamiętać o zabiegach konserwacyjnych i wykonywać je regularnie, bo tylko w taki sposób będziemy mogli cieszyć się jazdą w dobrze wyglądającym i zdrowym pojeździe.

Wielu kierowców niestety zapomina o tym albo wychodzi z założenia, że tego typu zabiegi są zbędne. Skutki takich zaniechań mogą być niezwykle kosztowne. W niekonserwowanych samochodach może bowiem zacząć rozwijać się korozja i rdza.

Jakie części samochodu wymagają konserwacji?

Ważne jest regularne konserwowanie podwozia. Jest to część mniej rzucająca się w oczy niż karoseria, ale niemniej istotna. Blacha, z jakiej zostało wykonane podwozie, jest wystawiana na działanie wielu niekorzystnych czynników (np. woda, sól, kamienie, żwir, piasek itp.), które mogą przyczynić się do powstawania korozji. Podwozie fabrycznie nowego auta jest zabezpieczone specjalnymi środkami, które chronią je przed rdzą. Jednak z czasem ich działanie słabnie i należy je ponownie nanieść. Po uprzednim dokładnym wyczyszczeniu i umyciu podwozia należy je zabezpieczyć odpowiednim środkiem. Dobrym wyborem są różnego rodzaju środki do konserwacji podwozia (woski albo preparaty bitumiczno-kauczukowe), które tworzą na nim elastyczną powłokę chroniącą je przed uderzeniami kamieni, żwiru i szkodliwym działaniem soli oraz wody.

Równie istotna jest konserwacja profili zamkniętych. Regularnie powinno się zabezpieczać progi, błotniki, klapę bagażnika, drzwi i maskę samochodu. Do tego typu prac oraz zabezpieczania antykorozyjnego najlepsze są preparaty na bazie oleju mineralnego, wosku parafinowego i dodatków impregnacyjnych. Produkty te posiadają właściwości penetrujące i wypierające wodę. Przy użyciu specjalnych środków do konserwacji należy zabezpieczać także podłużnice, złączki, czujniki, zamki, zawiasy i teleskopy. Właściwie dobrane preparaty sprawią, że wszystkie części samochodu będą optymalnie chronione przed ewentualną korozją i innymi usterkami. Środki konserwujące są nanoszone na części samochodowe przy użyciu specjalnych pistoletów konserwacyjnych działających pod wysokim ciśnieniem. Wytwarzają one delikatną mgiełkę, która dostaje się nawet w najmniejsze zakamarki, odpowiednio zabezpieczając wszystkie części i gwarantując równomierne naniesienie preparatu na czyszczony obszar.

Dlaczego konserwacja pojazdów jest tak ważna?

Regularna konserwacja podwozia i profili zamkniętych w naszym pojeździe jest niezwykle istotna, ponieważ tylko w ten sposób jesteśmy w stanie zabezpieczyć nasze auto przed rozwojem niebezpiecznej korozji i utrzymać je w dobrym stanie technicznym. Podwozie jest częścią samochodu, która jest narażona na działanie wielu niekorzystnych czynników zewnętrznych (np. wilgoci, soli drogowej, mrozu czy uderzających o nie podczas jazdy drobnych kamyków i żwiru). Tak trudne warunki powodują, że to właśnie w tej niewidocznej dla nas na co dzień części samochodu najszybciej powstaje korozja. Zbagatelizowana i nieusuwana systematycznie może doprowadzić do poważnych uszkodzeń auta, których naprawa może mocno nadwyrężyć portfel właściciela. Pamiętajmy zatem, aby wykonywać konserwację pojazdu regularnie, najlepiej co kilka lat. Tylko w ten sposób będziemy mogli utrzymać nasz samochód w doskonałym stanie. Jest to szczególnie istotne przed zbliżającą się zimą, która zawsze jest wyjątkowo trudnym okresem dla naszych samochodów.

 

 

Posted on